Isırgan otu saç dökülmesine karşı

yazan Editor tarih 15 Eylül 2012

Saç dökülmesine ısırgan otu

Saç dökülmesi tedavisinde çok sayıda bitkisel çözüm bulunmaktadır. Bu bitkisel çözümlerden bir tanesi de ısırgan otudur. Saç dökülmesini önlemede ısırgan otu diğer bitkiler arasında etki bakımından üst sıralarda yer almaktadır. Fakat bu duruma rağmen şimdiye kadar uzmanlar tarafından yeterince önem verilmemiş, ısırgan otuyla ilgili derin araştırmalar yapılmamıştır.

Türkiye’de yabani olarak yetişen dört ayrı türü bulunmaktadır. Bu dört ısırgan otu türü etken madde bakımından birbirine benzemektedir.

Isırgan otunun saçlara faydaları.

  • Saç dökülmesini önler.
  • Saçları güçlendirerek saç kırılmalarını azaltır.
  • Saçlara parlaklık verir.
  • Kepek problemine iyi gelmektedir.

Isırgan otunun yaprakları mı faydalıdır yoksa kökü mü?

Isırgan otunun hem yaprakları hem de kökü dahil olmak üzere tüm kısımlarının ayrı ayrı vücuda faydalı özellikleri bulunmaktadır. Genellikle söylenen ısırgan otunun kök kısmının saç dökülmesine karşı, yapraklarının ise enfeksiyona bağlı hastalıklarda etkili olduğudur. Fakat bu söylem pek doğru değildir. Saç dökülmesine karşı ısırgan otu bütün olarak çok faydalı bir bitkidir.

Isırgan otu saç dökülmesini nasıl önler?

Isırgan otu en çok genetik saç dökülmelerinde etkilidir. Bu bitkinin içerisinde bulunan maddeler genetik, erkek tipi saç dökülmesine neden olan DHT’ye baskı yaparak, saç dökülmesine karşı koyar.

Isırgan otu ne kadar etkilidir?

Şimdiye kadar tıp literatürüne geçmiş kesin bir araştırma bulunmamasına rağmen çok sayıda kişi tarafından saç dökülmesini durdurduğu veya yavaşlattığı belirtilmektedir.

Isırgan otu nasıl kullanılır?

  1. Öncelikle eldiven takmayı unutmayın.
  2. İki sap kadar ısırgan otunu 1 litre kadar kaynar suyun içerisine atıp yaklaşık 4 dakika kadar kısık ateşte haşlayın.
  3. Ocağın altını kapatıp 9-10 dakika demlenmeye bırakın.
  4. Haşladığınız ısırgan otu suyunu ayrı bir kaba güzelce süzün.
  5. Su ılık hale geldiğinde saçlarınızı bu suyla yıkayın.
  6. Durulamadan saçlarınızı hafifçe havlu ile kurulayın, 15 dakika bekledikten sonra  normal su ve şampuan ile saçlarınızı tekrar güzelce yıkayın.

Bu yöntemi haftada 3-4 kez uygulamanız yeterIidir.

Isırgan otunu pazarlarda ve aktarlarda bulabilirsiniz. Isırgan otu ne kadar taze olursa etkisi de bir o kadar fazla olur. Bu nedenle satın alırken ısırgan otunun taze ve sararmamış olmasına özen gösteriniz. Bir demet ısırgan otu bir hafta kadar yeterli olacaktır.

Benzer Diğer Yazılar...

{ 3 yorum… Aşağıda oku ya daBir tane ekle }

saba Mart 29, 2013, 21:28

çok beğendim ellerinize sağlık Allah razı olsun

Cevapla

yasin Haziran 1, 2013, 20:31

gerçekten cok önemli bilgiler paylaşmısınız.Paylaşım için teşekkür ederim kesinlikle herkezin okuması gerekli..

Cevapla

Önder Mayıs 5, 2014, 13:21

Prof. İbrahim Saraçoğlu diyor ki; ısırgan kepeklenmeye iyi gelir, dökülmeye iyi gelmez. Dökülme için lavanta iyi gelir diye ısrar ediyor. Ben de onu dinledim tam 5 aydır lavanta kürünü kullandım, dökülme durdu sayılır ama yeni saç oluşumu göremedim. Lavanta yağlanmayada iyi gelmiyor onu diyeyim. Isırgan Kürünü ise 2-3 gün arayla 1 aydır deniyorum, dökülme ve yağlanma konusunda kesinlikle ama kesinlikle işe yarıyor. Benim yağlanmam kesinlikle durdu, dökülmem ise ciddi bir şekil de çok azaldı. Artık sabırla bekleyeceğiz ne zaman saç çıkacak.

Cevapla

{ 3 Geri izlemeleri gönder }

Previous post:

Next post: