Menopozda saç dökülmesi

yazan Editor tarih 03 Eylül 2012

Menopoz ve saç dökülmesiMenopoz genellikle 45 ile 55 yaşları arasında başlar ve kadınların birçoğu menopoz döneminde saç dökülmesi ile karşılaşmaktadır. Menopoz döneminde karşılaşılan etkiler genellikle gizli olduğundan üçüncü kişiler tarafından farkedilmezler. Maalesef saç dökülmesi ise bu gizli etkilerden bir tanesi değildir. Bu nedenle menopoz döneminde karşılaşılan saç dökülmesi, kadınlar için rahatsız edici olabilir. Menopozda saç dökülmesi kadınların yaklaşık %30′luk bir kısmında görülmektedir.

Menopoz döneminde vücutta bazı hormonal değişimler başlar. Bu dönemde östrojen hormonunun üretimi azalarak vücuttaki östrojen seviyesi düşer ve androjenler (testosteron vs.) daha baskın hale gelir. Bu durum ateş basması, baş ağrısı ve kilo değişiklikleri gibi etkileri beraberinde getirebilir. Ayrıca kalp, kemik ve cilt gibi dokularda çeşitli değişiklikler oluşur. Menopoz döneminde saç dökülmesi de vücuttaki bu hormonal değişikler nedeniyle olmaktadır.

Kadınlarda genel olarak görülen saç dökülmesi tipi kafanın tüm bölgesinde gerçeleşen kadın tipi saç dökülmesidir. Fakat menopoz döneminde saç dökülmesi “erkek tipi saç dökülmesi” şeklinde görülür.  Saç dökülmesi erkek tipi olduğundan oluşum mekanizması erkeklerinkiyle aynı olmaktadır. Ayrıca menopoz döneminde özellikle beyaz olmayan saçların döküldüğü gözlemlenmiştir.

Ayrıca stres, tiroid problemi, ilaçlar ve genetik gibi etkenler de  menopoz döneminde saç dökülmesine etki eder. Menopoz ve saç dökülmesiyle oluşan stres, saç dökülmesine daha da katkı yapmakta ve bu durum sonsuz bir döngü haline gelebilmektedir.

Menopozda saç dökülmesi nasıl önlenir?

Menopozda saç dökülmesini önlemede birkaç çözüm bulunmaktadır.

  • Çözümlerden bir tanesi soya izoflavonudur. İzoflavon içeriğinde fazlaca fito-östrojen (phytoestrogen) bulundurmaktadır. Fito-östrojenler besinlerde bulunan doğal östrojenlerdir. Soyadan başka fito-östrojen içeren besinler arasında maydanoz ve ginseng bulunmaktadır. Batıda yaşayan kadınların menopoza bağlı etkileri daha fazla yaşayıp, uzakdoğulu kadınların daha az yaşamaları fito-östrojenler üzerine olan araştırmaları arttırmıştır.
  • Menopoz döneminde yumurtalıklarda üretilen progesteron miktarı düşer. Bu düşüş erkek tipi saç dökülmesine neden olan hormonları baskıdan çıkararak dökülmeye neden olur. Progestrojen takviyesi tekrar bu hormonları baskılayabilmektedir.
  • Menopoz döneminde kadınlarda görülen saç dökülmesi şekli “erkek tipi saç dökülmesi” olduğundan erkeklerde kullanılan tedavi yöntemleri aynı şekilde kadınlarda da uygulanabilir. Erkek tipi saç dökülmesi  ve tedavisi hakkındaki bilgileri aşağıda linkini paylaştığımız sayfamızdan okuyabilirsiniz.
  • Saçlar da aynı insanlar gibi besinlere bağlı yaşamaktadırlar. Nasıl ki iyi beslenen bir insan daha sağlıklı olursa saçlar da aynı şekilde iyi beslendiğinde sağlıklı olmaktadır. Menopoz döneminde beslenmeye dikkat edilmesi saç dökülmesine olumlu katkı yapabilir. Beslenme ve saç dökülmesi arasında ne tür bir ilişki bulunduğunuz aşağıda linkini verdiğimiz sayfamızdan öğrenebilirsiniz.

Bu paylaştığımız çözüm yöntemleri uygulanmadan önce kesinlikle bir doktora danışılmalıdır. Doktorunuz incelemeden sonra size uygun olan tedavi yöntemini belirleyecek, saç dökülmesi probleminizi çözmede size en doğru yolu gösterecektir.

Erkek tipi saç dökülmesi nedir?

Beslenme ve saç dökülmesi arasındaki ilişki.

Benzer Diğer Yazılar...

{ 1 yorum… Aşağıda oku ya daBir tane ekle }

Editor Eylül 23, 2013, 00:37

Sorduğunuz sorulara en doğru cevabı, ancak bir uzman doktora danışarak alabilirsiniz. Teşekkür ederiz.

Cevapla

Previous post:

Next post: