Saç dökülmesine badem yağı

yazan Editor tarih 15 Eylül 2012

Saç dökülmesine karşı badem yağı

Saç dökülmesine karşı amla yağı ve hindistan cevizi yağı gibi çeşitli yağların faydaları bilinmektedir. Bu yazımızda saç dökülmesine karşı badem yağı ve kullanımı hakkında bilgiler paylaşacağız. Badem yağı saç bakımı için ve saç dökülmesine karşı kullanılan birçok üründe bulunmaktadır.

Badem Yağı

Badem yağı badem tohumlarından soğuk pres yardımıyla çıkarılmasıyla elde edilmektedir. Badem yağı incelik bakımından zeytin yağı ile benzerlik gösterdiğinden  zararlı güneş ışınlarına karşı ve nemlendirme amaçlı da kullanılmaktadır. Badem yağı acı ve tatlı olmak üzere iki şekilde bulunur. İki şekilde de saç bakımı için ve saç dökülmesine karşı kullanılabilir. Ayrıca badem yağı E Vitamini ve protein bakımından çok zengindir.

Badem yağının kafa derisine faydaları.

Badem yağı deriyi yumuşatma ve enfeksiyona karşı koruma bakımından kafa derisine çok faydalı bir yağdır.  Bu özellikleri sayesinde, kafa derisine uygulandığında kepeğe karşı çok etkili olur. Masaj ile birlikte uygulandığında ise ölmüş deri dokularını temizleyerek kafa derisini rahatlatır. Ölmüş dokulardan arınmış deri  üzerinde saçlar, hiçbir engel ile karşılaşmadan daha rahat uzarlar.

Badem yağının saçlara faydaları.

Nemli saçlar, kuru saçlara göre daha güçlü ve kırılmalara karşı daha dayanaklıdırlar. Badem yağı saçları nemlendirerek ve beslerek daha sağlam hale getirir. Ayrıca saçları yumuşattığı için, saçlara şekil verilmesini kolaylaştırır. Saçlar güçlendiği ve saç kırılmaları da azaldığı için saç dökülmesi de dolaylı olarak azalmaktadır.

Badem yağı nasıl kullanılır?

  1. Yöntem: Kullanılan saç kremi içerisine bir çay kaşığı badem yağı koyularak banyodan sonra kafa derisine masaj ile uygulanır, 1 dakika beklendikten sonra saçlar yıkanır ve durulanır.
  2. Yöntem:  Nemli olan saçlar, kuru saçlara göre yağı daha iyi emeceğinden, öncelikle saçlarınızı yıkayıp bir havlu ile hafifçe kurulayın. Daha sonra kafanıza birkaç damla badem yağı dökerek parmak uçlarınızla kafa derinize masaj yaparak uygulayın. Bu sırada yağın saçlarınızda daha iyi dağılması için tarak yardımıyla da saçlarınızı geriye doğru (saçlarıza baskı yapmadan) tarayabilirsiniz. Badem yağını saçlarınıza uyguladıktan sonra saçlarınızı bone ile kapatarak 15-20 dakika kadar yağın iyice emilmesini bekleyin. Son olarak da sıcak su ve şampuan ile saçlarınızı güzelce yıkayarak, badem yağını temizleyin. Eğer badem yağını saçlarınızdan temizlemekte zorlanıyorsanız, yıkama suyuna biraz limon suyu karıştırarak badem yağının daha kolay çıkmasını sağlayabilirsiniz.

Haftada bir kez uygulanacak badem yağı, saçlarınızı, yumuşak, parlak ve daha güçlü hale getirecektir.

Dikkat edilmesi gerekenler.

Badem yağı tek başına saç çıkarma amaçlı olarak kullanılmaz. Badem yağının sadece saçların güçlenmesine destekte bulunduğu unutulmamalıdır. Ciddi saç dökülmesi problemlerinde doktora danışılması gerekmektedir. Ayrıca badem yağının bazı kişilerde, kafa derisinde çeşitli alerjik reaksiyonlara yol açtığı gözlemlenmiştir.

Benzer Diğer Yazılar...

Previous post:

Next post: