Saç dökülmesine bitkisel çözümler

yazan Editor tarih 08 Eylül 2012

Saç dökülmesine bitkisel çözüm

Bu yazımızda saç dökülmesine karşı bitkisel çözümleri paylaşıyoruz.

1. Hindistan Cevizi Sütü

Hindistan cevizi sütü saç dökülmesini engellemede birebirdir. Haftada 3 kez hindistan cevizi sütü ile kafa derinize yapacağınız masaj saç dökülmenizi yavaşlatır.

Hindistan cevizi ve avokado yağları karışım halinde saçlara sürüldüğünde bu iki kombinasyon saçları güçlendirir ve saç dökülmesini engeller.

Hindistan cevizi sütü nasıl çıkarılır ve saç dökülmesine karşı nasıl uygulanır buradan öğrenebilirsiniz.

2. Badem Yağı

Hergün birkaç damla saça sürülen badem yağı saç dökülmesine bitkisel bir çözümdür.

Badem yağının saça faydaları nelerdir ve nasıl uygulanır buradan öğrenebilirsiniz.

3. Amla Yağı

Bir yemek kaşığı, amla (bektaşi üzümü) yağı saçlara sürülür ve kafa derisine 5-10 dakika kadar masaj yapılırsa saç dökülmesine karşı faydalı olur.

Saç dökülmesine karşı amla yağı nasıl kullanılır ve ne kadar etkilidir bu sayfamızdan öğrenebilirsiniz?

4. Cüce Palmiye

Cüce palmiye yüz yıllardır saç dökülmesine karşı kullanılan bitkisel bir çözümdür. Saç dökülmesine karşı ilk etken madde cüce palmiye bitkisinin içerisinde keşfedilmiştir.

Cüce palmiye bitkisini kullanmadan önce dikkat etmeniz gerekenler.

5. Isırgan Otu

Saç dökülmesini engelleyici bitkisel çözümlerden birisi de ısırgan otudur. Saç dökülmesine karşı ısırgan otunun faydalı olduğu bilinmektedir.

Isırgan otu ne kadar faydalıdır, saç dökülmesine karşı nasıl kullanılmalıdır bu sayfadan öğrenebilirsiniz.

6. Aloe Vera

Aloe Vera bitkisi antioksidan bir bitkidir. Kafa derisine masaj yapıldığında saç derisinin PH dengesini düzenler. Aloe Vera saç derisi ve saçları korumasının yanı sıra saç dökülmesini önlemede de kullanılır.

Aloe Vera bitkisi ve saç dökülmesine etkisi hakkında daha detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

7. Yeşil Çay

Yeşil çay içerisindeki kateşin molekülleri saç dökülmesine neden olan 5 alfa redüktaz enzimine baskı yaparak saç dökülmesini engeller. Ayrıca güneş ışığı gibi saçlara zarar veren etkenlere karşı da saçları korumaktadır.

Saç dökülmesine karşı yeşil çayı nasıl kullanacağınızı buradan okuyabilirsiniz.

8. Deniz Yosunu

Deniz yosunları içerisinde bol miktarda aminoasit, vitamin ve minarel barındırmaktadır. Dünya üzerinde binden fazla yosun türü bulunmaktadır ve bunların 400 kadarı tıbbi ve güzellik maksatlı kullanılmaktadır. Özellikle Himanthalia Elongata olarak adlandırılan kahverengi deniz yosununun, saç dökülmesini engelleyici özelliği bulunmaktadır.

9. Dong Quai

Dong Quai saç dökülmesini önlemede ve saçların tekrar uzamasında kullanılan bir çeşit Çin bitkisidir. Dong Quai içerisindeki fitoöstrojenler, DHT’yi baskılar ve saç dökülmesine engel olur. Bu bitki Çin’de bol şekilde tüketilmektedir.

10. At Kuyruğu Otu

At Kuyruğu (Kırk Kilit) otunun içerisinde bulunan silikanın (silisik asit) doku onarıcı ve saç çıkartıcı özelliği bulunmaktadır.

At kuyruğu otu tarifi için tıklayın.

11. Pygeum

Pygeum, afrika ağacı kabuğundan elde edilen bir maddedir ve aynı yeşil çay gibi  5 alfa redüktaz enzimine baskı yaparak saç dökülmesini önler.

12. Gutu Kola

Gotu kola, tropikal ülkelerde yetişen bir bitkidir. Kan damarlarının açılması gibi çok faydalı bir etkisi olduğundan saçların daha iyi beslenmesine neden olarak saç dökülmesine karşı bitkisel bir çözüm oluşturur.

13. Ginseng

Ginseng, Güney Kore ve Çin’de yetişen mucizevi bir bitkidir. Bu bitki kan dolaşımını hızlandırır ve aynı Gotu Kola bitkisinde olduğu gibi saçların iyi beslenmesine neden olarak olarak saç dökülmesini yavaşlatır.

Bitkisel kürlerin nasıl hazırlandığını bitkisel çözümler kategorimize giderek öğrenebilirsiniz.

Bitkisel çözümler kategorisine gitmek için tıklayın.

 

Benzer Diğer Yazılar...

{ 0 yorum… Bir tane ekle }

Previous post:

Next post: