Saç dökülmesine karşı yeşil çay kullanın

yazan Editor tarih 16 Eylül 2012

saç dökülmesi için yeşil çay

Yeşil çay yüzyıllardır mucizevi bir bitki olarak görülmektedir.  Amerika’da bulunan Maryland Üniversitesi’nin yaptığı tarihsel kazılarda milattan önce 5000 yılında bile yeşil çayı tavsiye eden arkeolojik kalıntılar bulunmuştur. Batıda popüler olan siyah çayın aksine doğuda özellikle Çin ve Hindistan’da yeşil çay tüketilmektedir.

Yeşil çayın içerisindeki anti oksidan maddeler vücut direncini arttırır. Ayrıca içerisinde bulunan kateşin maddesinin kansere karşı koruyucu olduğu söylenmektedir. Yeşil çayın daha birçok faydalı özelliği bulunmaktadır fakan biz sadece saç dökülmesine karşı etkisini anlatacağız.

Yeşil çay saç dökülmesine nasıl etki eder?

Yeşil çayın içerisindeki anti toksidan maddeler kafa derisini enfeksiyonlara karşı korur. Kateşin maddesi ise saç dökülmesine neden olan DHT metobolitininin oluşumunu yavaşlatır. Yeşil çayın direkt olarak DHT ile bir etkileşimi yoktur. Asıl olarak DHT oluşumuna aracılık eden 5- Alfaredüktaz enzimine engel olur.

Temmuz 2005’te Amerika’da yapılan bir araştırma yeşil çayın saç dökülmesine karşı etkisini kanıtlamıştır. Saç dökülmesi problemi yaşayan bir grup insan ikiye ayrılmış. Birinci gruba 6 ay boyunca sadece su verilmiş, ikinci gruba ise 6 ay boyunca sadece yeşil çay içirilmiştir. 6. Ayın sonunda, yeşil çay içen grubun %33’ünde bariz bir şekilde saçların güçlenmeye ve yeniden çıkmaya başladığı görülmüştür. Su içen grupta ise bir değişiklik gözlemlenmemiştir.

Saç dökülmesine karşı yeşil çay nasıl kullanılır?

Birinci yöntem sıklıkla yeşil çay tüketmektir. Marketlerden alacağınız yeşil çayı sabahları bir bardak içerek saç dökülmesine karşı koyabilirsiniz. Piyasada yeşil çay kapsülleri de satılmaktadır. Dilerseniz yeşil çay kapsüllerinden alıp kullanabilirsiniz fakat çay şeklinde tüketilmesi daha çok tavsiye edilmektedir.

İkinci yöntem yeşil çay içeren şampuan ve bakım kremlerini kullanmaktır.

Üçüncü yöntem ise saçları yeşil çay ile yıkamaktır.

Yeşil çay ile saçlar nasıl yıkanır?

3-4 bardak suyu kettleda kaynatın. Daha sonra bu suyu kaynar şekilde saçlarınızı yıkamada kullanacağınız kaba boşaltın.

Koyduğunuz su bardağı miktarının yarısı kadar yeşil çay poşetini kabın içerisine atın ve 5 dakika demlenmeye bırakın. (4 bardak su koyduysanız 2 poşet yeşil çay, su 6 bardak ise 3 poşet yeşil çay şeklinde…)

Su ılık hale gelince saçlarınızı diplerine masaj yapar şekilde yeşil çay ile yıkayın. Yıkamadan sonra birkaç dakika çayın saçlarınıza nüfuz etmesini bekleyin. Son olarak ise saçlarınızı normal su ve şampuan ile tekrar yıkayın.

Not: Yeşil çayın yıkama sıcaklığına daha çabuk gelmesi için demlendikten sonra dolapta bir süre bekletebilirsiniz.

Benzer Diğer Yazılar...

Previous post:

Next post: