Saç Dökülmesini Önlemek

yazan Editor tarih 18 Eylül 2012

Saç Dökülmesini Önlemek

Saç dökülmesinin birden fazla nedeni bulunmaktadır. Bu nedenler içerisinde beslenme, mineral eksikliği, ilaçlar, çevre kirliliği, stres ve genetik saç dökülmesine neden olan etkenlerin başında gelmektedirler. Dünya nüfusunun yaklaşık üçte biri saç dökülmesi problemi yaşamaktadır. Saç dökülmesine neden olan etken ne olursa olsun saç dökülmesini önlemek için ilk önce yapılması gereken saç dökülmesinin nedenleri hakkında genel manada bilgi edinmektir. Bu sayfamızda ilk önce saç dökülmesinin nedenleri ve saçın uzaması hakkında genel bir bilgi verecek daha sonra ise saç dökülmesini önlemek için neler yapabileceğiniz hakkında önerilerde bulunacağız.

Saçlar Neden Saç Dökülür?

Saç dökülmesi her yaşta ve her kişide çeşitli nedenlere bağlı olarak meydana gelebilir. Bazı durumlarda saç dökülmesine neden olan sebebi bulmak zor olsa da genel olarak saç dökülmesine neden olan etkenler bilinmektedir.

Genel olarak sıralarsak;

  1. Androgenetic Alopecia: En sık görülen saç dökülmesi şeklidir ve erkek tipi saç dökülmesi olarak bilinir. Hormonlar ve genetik bu tip saç dökülmelerinde ana rol oynar. İstatistikler 30-50 yaş arasında bulunan erkeklerin yaklaşık %30 unda bu tür saç dökülmesi olduğunu söylemektedir. Erkek tipi saç dökülmesi kadınlarda da görülür. Kadınlarda genellikle menapozdan sonra genetik nedenlere bağlı olarak ortaya çıkmaktadır.
  2. Toxic Alopecia: Bu tip saç dökülmesi fiziksel durumlar veya duygusal stres nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Hastalık, deri enfeksiyonları, ani kilo kaybı, ameliyatlar, ilaç kullanımı ve doğum bu tip saç dökülmesini tetikleyebilir. Ayrıca yoğun strese maruz kalan insanlarda, strese maruz kalınan süre boyunca ve stresin yok olmasından itibaren 2-3 ay sonra bu tip saç dökülmesi ortaya çıkabilir.
  3. Alopecia Areata: Bu tip saç dökülmesi çeşitli deri hastalıklarının saçları etkileyerek dökülmesine neden olmasıyla gerçekleşir. Dökülen saçlar genellikte tekrar uzamaktadır.
  4. Trichotillomania: Saç ve kıl yolmaya dayalı psikolojik rahatsızlığı olan kişilerde görülür ve tedavi ile düzeltilebilir.
  5. Scarring Alopecia: Bu tip saç dökülmesi cilt kanseri, yanıklar veya yaralanmalar nedeniyle deri üzerinde oluşan yara bölgelerinde görülmektedir.

Saç Nasıl Uzar?

Kafamızdaki saçların %90’ı uzama aşamasında, kalan %10’u ise dinlenme aşamasındadır. Dinlenme aşamasında bulunan saçlar 2-3 ay içerisinde ömrünü tamamlayarak dökülürler ve bu da günde ortalama olarak 80-150 saç teline denk gelmektedir.

 

Saç Dökülmesini Önlemek İçin Yapılması Gerekenler

1-      Saçlarınızla İlgilenin.

Eğer saç dökülmeniz genetikse çeşitli ilaçlar haricinde bu durumu engellemenin kesin bir çözümü şimdilik bulunmamaktadır fakat yinede dökülme süresini geciktitmek veya fiziksel etmenlere bağlı saç dökülmelerini önlemek için dikkat edebileceğiniz bazı öneriler verebiliriz.

  • Saç kurutma makinası kullanımını ve fön çekmeyi minimuma indirin. Isı, saç proteinlerinin yapısını güçsüzleştirmektedir ayrıca fırça ile beraber çekilen fön saç köklerine asılarak saçların zorlanmasına neden olmaktadır. Şekil vermek için kullanılan ve saça ısı veren diğer aletlerde aynı şekilde saç dökülmesine etki etmektedir. Saçların kurutulması için yapılması gereken saçlara zarar vermeden hafifçe havlu ile kurulamak ve daha sonra doğal kurumaya bırakmaktır.
  • 6-8 haftadan daha sık saçlarınızı boyamayın. Saç boyalarında bulunan bazı kimyasal maddeler saçlara zarar verebildiklerinden, saç dökülmesine neden olabilirler.
  • Saçlarınıza nasıl şekil verdiğinize dikkat edin. Bazı saç modelleri, saç köklerinin çok gerilmesine neden olur. Bu tür bir model gün aşırı veriliyorsa, zamanla saçların dökülmesine neden olabilir. Örnek olarak gün aşırı uygulanan sıkı bağlanmış at kuyruğu ve çok sıkı saç örgüsü bir süre sonra saç dökülmesine neden olabilir.
  • Saçlarınızı düzenli olarak yıkayın. Saçların düzenli olarak yıkanması saç tellerini ve kafa derisini sürekli temiz tuttuğundan enfeksiyon risklerini en aza indirerek saçların dökülmesini önler. Fakat saçlarınızı yıkarken dikkat etmeniz gereken bazı tavsiyelerimiz bulunmaktadır.
  • Saçlarınız ıslakken, fırçalamaktan ve taramaktan kaçının. Eğer kesinlikle taramanız gerekiyorsa geniş taraklı taraklar kullanın. Saçlarınız düğümleniyorsa taramak veya fırçalamak yerine parmaklarınızı kullanın. Ayrıca saçlarınızı havlu ile kurularken, nazik biçimde saçlarınızı kurulayın.

2-      Stresinizi kontrol altında tutmaya çalışın.

Stres sadece saçlarımıza değil tüm vücudumuza zarar verir. Saç dökülmesi ise genellikle vücudumuzun strese karşı verdiği uyarı biçimidir. Yeterli ve düzenli uyku uyuyun ve düzenli spor yapın. Spor kan dolaşımını arttığından saçlarınızın beslenmesine yardımcı olmaktadır ve sporun strese iyi geldiği bilinmektedir.

3-      Beslenmenizi Kontrol Edin.

Sağlıksız ve düzensiz beslenme saç dökülmesine neden olabilir. Bu nedenle beslenme alışkanlıklarının gözden geçirilip düzenlenmesi saç dökülmesini önleyebilir. Aşağıda paylaşacağımız besinler sağlıklı bir beslenmede olmazsa olmazlardır ve bu besinler saçın ihtiyacı olan besinlerin başında gelmektediler.

Demir; Demirin başılıca görevi saçları besleyen oksijenin vücutta taşınmasıdır. Kırmızı et, yumurta, kuru meyveler, koyu yeşil yapraklı sebzeler, susam ve fındık demir bakımından zengindir.

Protein; Protein, saç için gerekli olan başlınca besin kaynağıdır. Kırmızı et, beyaz et, balık, soya ürünleri, süt ve yoğurt protein bakımından zengin besinlerdir.

C Vitamini; C vitamini, demirin vücut tarafından daha iyi biçimde emilimini sağlar ve ayrıca saç dokusuna sağlamlık verek kolajenin üretiminden sorumludur.

Omega 3, Yağ Asitleri; Bu yağlar saçların daha sağlıklı olmasına yardımcı olur, çabuk kurumasını ve kırılmasını engeller.  Tuna, somon, uskumru balığı gibi deniz ürünleri ayrıca ceviz iyi besin kaynaklarıdır.

Biotin; Hücre gelişimine ve dolayısıyla saçın uzamasına katkıda bulunur. Hayvansal gıdalar ve baklagillerde bol miktarda bulunur.

Çinko; Saçın beslenmesi için önemli besinlerden bir tanesidir. Hayvan kaynaklı ürünler, tahıl ürünleri, ceviz ve fasülye çinko barındırmaktadır.

Benzer Diğer Yazılar...

{ 0 yorum… Bir tane ekle }

{ 1 Geri İzleme }

Previous post:

Next post: